Jak na broušení dřeva?

Každý z vás se čas od času pustí do nějakých kutilských prací, které potřebují různé důležité postupy, mezi které patří i broušení dřeva. Není to jednoduché a mnohokrát se neobejdete bez dobře míněné rady. Pro tentokrát jsme si pro vás připravili několik rad, tipů a triků, které se týkají správného a bezproblémového broušení dřeva.

Co je při broušení zásadní a na co si dát pozor?

Pokud jde o broušení jako takové, je důležité si dát záležet. Je známo, že pokud je dřevo opravdu velmi dobře a kvalitně opracované, mnohem lépe a jednodušeji se s ním pracuje a dosahuje se s ním lepších výsledků.

Při broušení větších dřevěných ploch, je dobré brusný papír ovinout kolem dřevěného špalíku. Na ten ještě předtím přilepte kousek plsti nebo korku, čímž dojde k jeho změkčení.

Brusný papír

Používejte jen nové a čisté brusné papíry, protože ten použitý bude tupý, zanesený a přestože se na první pohled může zdát, že si své udělá stejně jako ten nový, není to tak. Starý brusný papír jen zatlačí dřevní vlákna dovnitř a ta za nějaký čas znovu vylezou ven.

Směr broušení

Ten se vždy odvíjí od toho, jaké další úpravy se dřevem plánujete. Jestliže se jedná o broušení, po kterém následuje krycí nátěr, pak můžete klidně brousit i přes vlákna. Ovšem když hodláte po broušení lakovat dřevo pomocí transparentních laků nebo moření, je nezbytné, aby broušení probíhalo vždy ve směru vláken.

Druh brusného papíru

Při každém broušení se začíná se značně nerovnou plochou, pokud samozřejmě nebrousíme jen nějaké hrany a podobně, kde se jedná o jemné dobroušení. Pro počáteční obrušování je důležité zvolit hrubý brusný papír, který se postará o vyrovnání všech nerovností a částečně je vyrovná. Postupným broušením se vyhladí a pak už se jen jemně dobrousí.

  • Zásadní je pravidelně v průběhu celého procesu broušení odstraňovat brusný prach, na což vám skvěle poslouží suchý kartáč.

 

Buďte první, kdo vloží komentář

Přidejte odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.